Make your own free website on Tripod.com
 
Afacan Termal Oteller E-Rehberi Afacan Termal Oteller E-Rehberi Afacan Termal Oteller E-Rehberi
ülkemizin doğa hazinelerinden olan sağlık kaynağı sularla hizmet veren termal otellerin özelliklerini ve yararlanma olanaklarını tanıtan ayrıntılı rehber

Bulunduğunuz Yer : Ana Dizin > Tedavi > Termal Tedaviler

SİTEDE KONU ARAŞTIRMA
Bir yada bir kaç sözcük giriniz
  
Sitemizde Araştırma / Bravenet.com
Bize Dönüş
Bir çok bağlantıyı kayıt etmek yerine ya da seçtiğiniz kaynaklardan birine bağlanmak için sitemizden ayrılmadan önce "herhangi bir sayfamızı sürekli kullandığınız sitelerin arasına kayıt ederseniz" daha sonra bize geri dönmeniz veya yeniden diğer sitelere ulaşmanız kolay olacaktır.
Ücretsiz E-Posta Hizmeti
Dünyaca ünlü bir E-Posta Servisi Sunucusu'ndan sağlanan hizmet ve destekle; sitemizde konuklarımıza e-posta için sunulan ücretsiz hizmetimiz den kolayca yararlanabilirsiniz. Ayrıca web sitenizde bu hizmeti konuklarınız için kullanabilirsiniz.
Ücretsiz E-Kart Hizmeti
Bu hizmet ücretsiz olarak verilmektedir. Sitemizin e-kart arşivinde bulunan e-kartlardan seçerek dilediğiniz herkese uygun gördüğünüz içerikleri ekleyerek dilediğiniz kadar ücretsiz gönderebilir, size gönderilen e-kartları okuyabilir ve alabilirsiniz.
Tanıdıklarınıza Duyurunuz
Sitemiz içeriğinin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz bütün tanıdıklarınıza yorumlarınızı katarak sitemizi duyurup tanıtabilir, onları haberdar edebilir, içeriğimize katkıda bulunmalarını, yer almalarını sağlayabilirsiniz.
Düzenli Haber
Sitedeki yenilik ve sürekli gelişen içerik değişikliklerinden haberinizin olması için dağıtım listemize kayıt yaptırmanız yeterlidir. Üyelere e-posta ile ayda bir gönderilen duyurulara olan üyeliğinizi dilediğiniz zaman dağıtım listemizdeki kaydınızı sildirerek iptal edebilirsiniz.
İzlenimleriniz
Kaplıca otellerinde tedaviniz ile ilgili fotoğraf, anı ve uyarı notlarınızı bize e-posta ile göndererek sitenin ilgili bölümlerinde izlenimlerinizi kolayca konuklarımızla paylaşabilirsiniz.
Açık Konuk Defteri
Tüm konuklarımızın izlemesine açık olan konuk defterimiz ayrıca olumlu yada olumsuz görüşlerini yazmalarına açıktır. Burada mesajlarınızı birbirinize iletebilir, çeşitli konuda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.
TERMAL TEDAVİLER

Çeşitli üniversiteler ve araştırma kuruluşları tarafından yapılan çalışmalarda termal kaynakların kireçlenmeleri, iltihaplı romatizmaları,yumuşak doku romatizmaları, mekanik bel ve boyun problemleri, mide-bağırsak-böbrek ve safra kesesi rahatsızlıkları, cilt hastalıkları, bel ve boyun fıtığı, çalışma koşulları ve ortamına bağlı ağrılar, spor yaralanmaları, kısırlık ve kadın hastalıkları, kalp ve damar rahatsızlıkları, ortopedik sorunlar, kas hastalıkları, ameliyat komplikasyonları, nörolojik hasarlanmaları, sinir ve baş ağrıları, şeker hastalığı, kırık-çıkık sekelleri, nefes darlığı, astım, bronşit, sinirsel gerginlikler ve diğer bazı metabolizmik rahatsızlık ve hastalıkların tedavisinde değişen oranlarda iyileşme sağladığı görülmüştür.

ŞİŞMANLIK TEDAVİSİ
Banyo ve içme kürleri şeklinde tatbik edilen ve halk arasında "acı su" diye bilinen sülfatlı sular, vücutta depolanmış yağları yakarak fazla kiloları attırır. Böbreğin faaliyetini hızlandırarak vücuttan su ve tuzun bol miktarda boşalmasını temin eder. Ayrıca karaciğeri tembih ederek kandaki zararlı partikülleri temizler.

ŞEKER HASTALIĞINDA
Uzmanlar özellikle diyabet hastalarına kaplıcaları öneriyor. Maden sularının vücuttaki inselin ifrazatını artırdığı tespit edilmiştir. İnselin ise vücudun şeker kullanmasını sağlar. Ensülinin etkisi iki yönlüdür : 1. Şekerin kandan dokulara geçiş hızını artırır, 2. Karaciğerin kana şeker verme hızını azaltır. Şeker hastaları sodalı suları, içme ve banyo kürleri olarak alır. Kükürtlü suları ise yalnız banyo şeklinde alır.

KARACİĞER VE SAFRAKESESİ HASTALIKLARINDA
Siroz başlangıcında, karaciğer iltihabı (hepatit) tedavisinden sonra, sarılıklarda, safra kesesi taşlarının tedavisinden sonra yeni taş teşekkülünü önlemek için kaplıca kürleri tavsiye edilmektedir. Safra kesesi tenbelliğinde, safra kesesi ameliyatlarından sonra ortaya çıkan hazımsızlıkların tedavisinde maden suları çok iyi neticeler vermektedir. Karaciğer ve safrakesesi hastalıklarında sodalı ve sulfatlı sular kullanılmaktadır.

Dikkat: İlerlemiş siroz ve hepatit hastalıklarında kaplıcaya gidilmemelidir. Kanama ve akıntıyı artıracağından tehlikeli sonuçlar doğurması kuvvetle muhtemeldir.

KAS-İSKELET SİSTEMİ HASTALIKLARI
Temel tedavi yöntemleri ile kombine edilerek doktor kontrölünde uygulanacak olan Kaplıca Tedavisi Kas-İskelet sistemi hastalıklarında büyük yararlar sağlar. Kas-iskelet sistemi hastalıklarında genellikle tuzlu, kükürtlü, karbondioksitli, oligometalik ve radyoaktif sular etkili olmaktadır.

MİDE BAĞIRSAK HASTALIKLARI
Mide asidinin çoğaldığı ve kamplı ağrılar ile ortaya çıkan mide hastalıklarında sodalı maden suları, içme olarak kullanılır.Bu sular özellikle,şişkinlik,gaz,baş ağrısı ve baş dönmesinde tembelliklerinden oluşan rahatsızlıklarda sodalı magnezyumlu sular kullanılır.

ŞİŞMANLIK TEDAVİSİNDE
Banyo, buhar banyosu ve içme kürleri şeklinde tatbik edilen ve halk arasında "acı su" diye bilinen sülfatlı sular, vücutta depolanmış yağları yakarak fazla kiloları attırır. Böbreğin faaliyetini hızlandırarak vücuttan su ve tuzun bol miktarda boşalmasını temin eder. Ayrıca karaciğeri tembih ederek kandaki zararlı partikülleri temizler.

DAMLA (GUT) HASTALIĞI
Gut hastalığında vücutta  ürik asit birikir. Bu maddede böbreklerde taş oluşmasına neden olur,kaplıca tedavisi gut hastalığının tedavisinde etkilidir.

KBB VE AKCİĞER HASTALIKLARI
Burun, boğaz ve üst solunum yollarının tedavisinde kaplıca tedavisi ve buhar banyoları yarar sağlar.Astımlı hastalara da kaplıca tedavisi yarar sağlar.(astım hastaları doktor kontrolünde tedavi görmelidir)

ROMATİZMA HASTALIKLARI
Romatizmadan muzdarip olan hastalar az mineral ihtiva eden, tuzlu ve kükürtlü, radyoaktif sulardan faydalanabilirler. Bu cins kaplıcaların adale kuvvetlendirici, iç salgı bezlerinin çalışmasını düzenleyici, kireç kaybını önleyici, iltihabı giderici ve kemik dokusunu güçlendirici etkileri vardır.

KADIN HASTALIKLARI
Radyoaktif sular sayesinde yumurtalık iltihapları, adet düzensizlikleri, bazı kısırlık durumlarından şikayetçi olanlar kaplıca tedavisinden olumlu sonuçlar almışlardır. Kadın hastalıklarında "kükürtlü" ayrıca "radyoaktif" sular şifa kaynağı olmaktadır. Çamur banyoları ise kesin nedene bağlanmayan ağrılar, sinir bozuklukları ve adet düzensizliklerinde çok etkili. Kadınların sık sık karşılaştığı iltihaplı sorunlar ya da ağrılı hastalıklara iyi gelen tuzlu, kükürtlü sular aynı zamanda deri hastalıklarına karşı da etkili oluyor.

Kaplıcalar kadın hastalıkları'nı iyileştirici etkilere de sahiptir. İltihap ve akıntılar başta olmak üzere kadın rahatsızlıklarına tuzlu yahut kükürtlü su kürlerinin iyi geldiği belirlenmiştir. Kesin bir sebebe bağlanamayan ağrılar, sinir bozuklukları ve adet düzensizlikleri için çamur banyolarının çok iyi neticeler verdiği bilinmektedir. Aynı şekilde radyoaktif sular da bu tür rahatsızlıklara karşın etkili olmaktadır.

 

  TERMAL HİJYEN
  KÜR ÇEŞİTLERİ
  KÜR SAPTANMASI
  KÜR UYGULAMASI

 

termaloteller@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi e-postaci@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi yonetmen@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi info@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi yeralma@afacan.zzn.com
Afacan Termal Oteller E-Rehberi®™  © 1997-2005 Afacan Termal Oteller E-Rehberi