Make your own free website on Tripod.com
 
Afacan Termal Oteller E-Rehberi Afacan Termal Oteller E-Rehberi Afacan Termal Oteller E-Rehberi
ülkemizin doğa hazinelerinden olan sağlık kaynağı sularla hizmet veren termal otellerin özelliklerini ve yararlanma olanaklarını tanıtan ayrıntılı rehber

Bulunduğunuz Yer : Ana Dizin > Kaplıca Tedavisi

SİTEDE KONU ARAŞTIRMA
Bir yada bir kaç sözcük giriniz
  
Sitemizde Araştırma / Bravenet.com
Bize Dönüş
Bir çok bağlantıyı kayıt etmek yerine ya da seçtiğiniz kaynaklardan birine bağlanmak için sitemizden ayrılmadan önce "herhangi bir sayfamızı sürekli kullandığınız sitelerin arasına kayıt ederseniz" daha sonra bize geri dönmeniz veya yeniden diğer sitelere ulaşmanız kolay olacaktır.
Ücretsiz E-Posta Hizmeti
Dünyaca ünlü bir E-Posta Servisi Sunucusu'ndan sağlanan hizmet ve destekle; sitemizde konuklarımıza e-posta için sunulan ücretsiz hizmetimiz den kolayca yararlanabilirsiniz. Ayrıca web sitenizde bu hizmeti konuklarınız için kullanabilirsiniz.
Ücretsiz E-Kart Hizmeti
Bu hizmet ücretsiz olarak verilmektedir. Sitemizin e-kart arşivinde bulunan e-kartlardan seçerek dilediğiniz herkese uygun gördüğünüz içerikleri ekleyerek dilediğiniz kadar ücretsiz gönderebilir, size gönderilen e-kartları okuyabilir ve alabilirsiniz.
Tanıdıklarınıza Duyurunuz
Sitemiz içeriğinin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz bütün tanıdıklarınıza yorumlarınızı katarak sitemizi duyurup tanıtabilir, onları haberdar edebilir, içeriğimize katkıda bulunmalarını, yer almalarını sağlayabilirsiniz.
Düzenli Haber
Sitedeki yenilik ve sürekli gelişen içerik değişikliklerinden haberinizin olması için dağıtım listemize kayıt yaptırmanız yeterlidir. Üyelere e-posta ile ayda bir gönderilen duyurulara olan üyeliğinizi dilediğiniz zaman dağıtım listemizdeki kaydınızı sildirerek iptal edebilirsiniz.
İzlenimleriniz
Kaplıca otellerinde tedaviniz ile ilgili fotoğraf, anı ve uyarı notlarınızı bize e-posta ile göndererek sitenin ilgili bölümlerinde izlenimlerinizi kolayca konuklarımızla paylaşabilirsiniz.
Açık Konuk Defteri
Tüm konuklarımızın izlemesine açık olan konuk defterimiz ayrıca olumlu yada olumsuz görüşlerini yazmalarına açıktır. Burada mesajlarınızı birbirinize iletebilir, çeşitli konuda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.
KAPLICA TEDAVİSİ

Yeraltı termomineral sularının, kaynağın yöresine özgü olan iklimsel ve biyolojik faktörlerin, organizma üzerindeki etkinliğini fizyolojik ve patolojik yönden araştırılan ve tedavi yönünden değerlendirilen kür tarzında uygulanan tedavi sistemine kaplıca tedavisi veya Balneoterapi denir. Sıcak, madensel yeraltı sularının tedavi edici etkilerinden banyo veya kısmi banyo biçimde yararlanılması günümüzde değer kazanmış bir uygulama olmuştur.

Kaplıca tedavisi Fizik Tedavinin Hidroterapi (su ile yapılan tedavi) alt grubu içinde değerlendirilebilir. Balneoterapi veya kaplıca tedavisi sıcak, madensel içerikli yeraltı sularının tedavi edici özelliklerinin banyo ve fizik tedavi destekli olarak banyo biçiminde kullanılmasıdır. Toprak, su ve iklim kaynaklı doğal tedavi edici (şifalı) etkenlerin banyo, içme ve inhalasyon şeklinde seri halde uygulanmaları ile yapılan, ortam değişimi de sağlayarak, bu doğal etkenlerin bulundukları yörede ve bu yörenin iklim ve biyolojik ortamının da etkisi altında ve kür tarzında gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Balneoterapi uygulamaları kaplıca tedavisi kapsamında yer alır.

Bilgisizce sıradan bir kaplıcaya gittiğiniz taktirde fayda beklerken zarar görebilirsiniz. Suyu en şifalı kaplıca diye bir şey yoktur; her biri belli bir hastalığa karşı etkili olan kaplıcalar vardır. Doktorunuza danışmadan ve ondan talimat almadan, sağdan soldan aldığınız kulaktan dolma bilgi ile hareket etmeyiniz. Hangi kaplıcanın hastalığınıza iyi geleceğine, ne kadar müddetle ve kaç seans faydalanacağınıza ancak doktorunuz karar vermelidir.

Bilinçli davranılmadan ve gerekli bilgiler edinilmeden kaplıcalardan yarar beklenmemelidir. Tedavi amacıyla kaplıcalara gitmeden önce doktara muayene olup teşhise uygun kaplıca tedavisinin varlığı öğrenilmeden yola çıkılmamalı ve kaplıca tedavisine ön yargılı olarak kalkışılmamalıdır.

Kaplıca seçerken teşhis edilmiş hastalığa uygun su özelliklerinin bulunmasına, doktorun bu tür tedaviyi uygun bulmasına ve denetim altında tedavi kürlerinin yapılmasına özen gösterilmelidir. Bu nedenle kaplıcalara önceden danışılarak verilen bilgiler özenle incelenmeli ve konmuş teşhise uygun tedavi sağlayabileni seçilmelidir.

Tıpta; erimiş mineraller içeren termal sularla yapılan kür uygulamalarına balneoterapi, tatlı sularla yapılan kür uygulamalarına hidroterapi, sağlıklı iklim ve ortamlarda bulunarak yapılan iklimsel kürlere klimaterapi ve deniz ikliminde deniz suyu ile yapılan kürlere talassoterapi, çamur banyosu halinde yapılan kürlere peloidoterapi, mağara mekanları kullanılarak uygulanan kürlere speleozerapi, güneş aracılığı ile uygulanan kürlere helioterapi adı verilmektedir. Genelde bu tedavi türleri, tıbbi termal tedavi ve dinlenme merkezlerinde fizik tedavi, rehabilitasyon, mekanoterapi, egzersiz, psikoterapi, diyet gibi yardımcı tedavilerle desteklenmektedir.

Balneoterapi
Doğal yer altı kaynaklı sıcak mineralli suların, gazların ve peloidlerin, yöntem ve dozları ayrıntılı bir biçimde belirlenmiş banyo, içme ve  inhalasyon uygulamaları şeklinde, seri halinde düzenli aralıklarla tekrarlanarak kullanılmasıyla, belirli bir zaman aralığında ve kür tarzında gerçekleştirilen bir uyarı-uyum tedavisidir.

Kaplıca Tedavisi
Doğal balneolojik etkenlerle (toprak, su, iklim) bu etkenlerin bulunduğu yerlerde (kaplıcalar, içmeler, kür merkezleri) yapılan balneoterapi uygulamaları "kaplıca tedavisi" kavramı ile ifade edilir.

Hidroterapi
Her birey için özel olarak düzenlenen, eğitilmiş kalifiye personelin gözetiminde ve ideal olarak amaca uygun inşa edilmiş havuzlarda gerçekleştirilen, nöromüsküloskeletal fonksiyonları geliştirme-iyileştirme amaçlı bir havuz tedavi-su içi egzersiz uygulamaları programıdır.

Tedavinin Amacı
Kaplıca tedavisi; Genel durumda düzelme, Kan dolaşımında artma, Solunum hızlanması, İç organ işlevlerinde artma, Vücut ısısında artma-terleme, Bozulmuş hormonal ve sinirsel dengelerde düzelme, Ağrılarda azalma ve kas spazmlarının çözülmesi, Hareket kapasitesinde artma, Eklam ve kaslardaki kalıcı hasarların önlenmesi, Psikolojik rahatlama, Hastanın şikayetlerini azaltmak, Hastanın bulgularının ortadan kaldırılması, Kalıcı hasarların önlenmesi, Vücut direncini artırmak, Genel durumu düzeltmek için uygulanmaktadır.

Tedavinin Avantajları
kaplıca tedavisi birçok sistemin kronik hastalıklarında geleneksel ama çağdaş bir olanaktır. Bu hastalıkların tedavisinde, önlenmesinde ve rehabilitasyonunda etkin ve yararlı bir alternatiftir. Kaplıca kürü, bir dizi kronik hastalıkta hem tedavi amacıyla hem de preventif ve rehabilitatif amaçlarla kullanılır. Kaplıca tedavisi endikasyonu konulabilecek hastalıkların akut dönemleri veya akut alevlenmeleri hastanelerde ya medikal ya da cerrahi yöntemlerle tedavi edilmelidir. Böylesi dönemlerde kaplıca tedavisi genellikle anlam kazanmaz ve uygulanmamalıdır.

Ama kişi yaşantısının büyük bir kısmında (veya tümünde) (örneğin kronik romatizmal hastalıklar, diabetes mellitus, astma bronşiyal vb.) kronik bir hastalığı vücudunda taşıyacaksa, dönem dönem (örneğin senede bir veya iki senede bir) kaplıca kürüne gönderilmesi bu kronik hastalık üzerinde ve hastanın yaşam kalitesi üzerinde önemli yararlar sağladığı giderek daha iyi kanıtlanmakta ve belgelenmektedir.

Diğer yandan; kaplıca kürü daha uygulanması sırasında bir dizi avantajlar sağlar. Kişi günlük iş ve aile yaşantısının yarattığı fiziksel ve ruhsal streslerden uzaklaşır, yaşadığı ortamda varolan ve hastalığını kötüleştirici etki gösteren bir çok faktörün etkisinden uzaklaşır, kaplıca yöresinin ve ikliminin olumlu ve yararlı faktörleri devreye girer. Kişinin günlük yaşantısı (diet, egzersiz, uyku, dinlenme) düzene sokulabilir, kişinin hastalığı ile günlük iş ve aile yaşantısını aktif sürdürülebilmesi için rehabilitasyon çalışması yapılabilir, kişi hastalığı konusunda etkin bir sağlık eğitiminden geçirilebilir.

 

  TERMAL TEDAVİ
  TERMAL HİJYEN
  KÜR ÇEŞİTLERİ
  KÜR SAPTANMASI
  KÜR UYGULAMASI

  DESTEK TEDAVİ
  FİZİK TEDAVİ
  KLİMATERAPİ
  MASAJ
  FİTOTERAPİ
  AROMATERAPİ
  AKUPUNKTUR
  İLAÇ
  DİYET

 

termaloteller@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi e-postaci@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi yonetmen@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi info@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi yeralma@afacan.zzn.com
Afacan Termal Oteller E-Rehberi®™  © 1997-2005 Afacan Termal Oteller E-Rehberi