Make your own free website on Tripod.com
 
Afacan Termal Oteller E-Rehberi Afacan Termal Oteller E-Rehberi Afacan Termal Oteller E-Rehberi
ülkemizin doğa hazinelerinden olan sağlık kaynağı sularla hizmet veren termal otellerin özelliklerini ve yararlanma olanaklarını tanıtan ayrıntılı rehber

Bulunduğunuz Yer : Ana Dizin > Tedavi > Termal Tedavi > Kür Saptama

Bize Dönüş
Bir çok bağlantıyı kayıt etmek yerine ya da seçtiğiniz kaynaklardan birine bağlanmak için sitemizden ayrılmadan önce "herhangi bir sayfamızı sürekli kullandığınız sitelerin arasına kayıt ederseniz" daha sonra bize geri dönmeniz veya yeniden diğer sitelere ulaşmanız kolay olacaktır.
Ücretsiz E-Posta Hizmeti
Dünyaca ünlü bir E-Posta Servisi Sunucusu'ndan sağlanan hizmet ve destekle; sitemizde konuklarımıza e-posta için sunulan ücretsiz hizmetimiz den kolayca yararlanabilirsiniz. Ayrıca web sitenizde bu hizmeti konuklarınız için kullanabilirsiniz.
Ücretsiz E-Kart Hizmeti
Bu hizmet ücretsiz olarak verilmektedir. Sitemizin e-kart arşivinde bulunan e-kartlardan seçerek dilediğiniz herkese uygun gördüğünüz içerikleri ekleyerek dilediğiniz kadar ücretsiz gönderebilir, size gönderilen e-kartları okuyabilir ve alabilirsiniz.
Tanıdıklarınıza Duyurunuz
Sitemiz içeriğinin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz bütün tanıdıklarınıza yorumlarınızı katarak sitemizi duyurup tanıtabilir, onları haberdar edebilir, içeriğimize katkıda bulunmalarını, yer almalarını sağlayabilirsiniz.
Düzenli Haber
Sitedeki yenilik ve sürekli gelişen içerik değişikliklerinden haberinizin olması için dağıtım listemize kayıt yaptırmanız yeterlidir. Üyelere e-posta ile ayda bir gönderilen duyurulara olan üyeliğinizi dilediğiniz zaman dağıtım listemizdeki kaydınızı sildirerek iptal edebilirsiniz.
Açık Konuk Defteri
Tüm konuklarımızın izlemesine açık olan konuk defterimiz ayrıca olumlu yada olumsuz görüşlerini yazmalarına açıktır. Burada mesajlarınızı birbirinize iletebilir, çeşitli konuda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.
KAPLICA KÜRÜ SAPTANMASI

Kaplıca tedavi süresi ve biçimi; hastanın muayene edilerek ve hastalığın durumuna, suyun özelliklerine göre belirlenir. Doktor tarafından önerilmemişse ve kaplıcada doktor denetimi yoksa kaplıca tedavisi yapılmamalıdır. Ancak, halkımız geleneksel olarak böylesi bir tedavi yöntemine yaygın olarak başvurmaktadır. Hiç olmazsa hangi durumlarda bu tedavinin uygulanması gerektiği, hangi durumlarda uygulanırsa zararlı olabileceğinin bilinmesinde yarar vardır.

Doğal olarak termal kaynağın niteliklerine bağlı olarak sağladığı tedavi yararları farklıdır. Termal kaynak kullanımını içeren tedavilerden başarılı sonuç alabilmek için söz konusu tedavilerin doktor önerisi ve denetimi altında yapılması son derece önemlidir.

Hastalığın kesin tanısı konulmalıdır. Hastalığın aktivasyon derecesi, yaptığı lokal ve sistemik hasarlar doktor tarafından değerlendirilmelidir. Hastanın sistemik-dahiliye kontrolü mutlaka yapılmalıdır. Hasta kaplıca kürü esnasında izlenmeli, yararlı ve zararlı etkiler gözlenmelidir.

Kaplıca tedavisine doğrudan başlanmadan hastalığın kesin tanısının konması için hastanın kesinlikle genel bir muayene ve denetimden geçirilmesi gerekir. Hastalığın aktivasyon derecesi, yaptığı lokal ve sistemik hasarlar doktor tarafından incelenerek değerlendirilmelidir. Hastanın sistemik-dahiliye kontrolü mutlaka yapılmalıdır. Tedavi için kür programı yapılarak hastaya uygulanmalıdır.

Kaplıcalarda uygulanan termomineral su dediğimiz sıcak mineralli sular ve çamurlar; sıcaklıkları, kaldırma kuvveti ve hidrostatik basıncı gibi mekanik ve kimyasal maddelerin yarattığı kimyasal etkileriyle romatizmal hastalıklarda ağrıyı azaltmakta, kas ve eklem dolaşımını artırmakta, fonksiyonlarında düzelme sağlamaktadır. Bu yerel ve hızlı etkileri dışında üç-dört haftalık kürler şeklinde uygulandığında hem bu etkiler altı ay ile bir yıl arasında sürmekte hem de insanların genel durumlarında bir iyilik hali ortaya çıkmaktadır. Hızlı ve genel etkileriyle kaplıcaların romatizmal hastalıkların önlenmesi, tedavisi ve rehabilitasyonunda ciddi bir yerleri vardır.

Kaplıcada tedavi kürü başladıktan sonra hasta tedavi boyunca gözlenmeli ve tedavinin yararlı veya zararlı etkileri özenle izlenmelidir. Kaplıca kür tedavisi mutlaka kaplıca ve kür tıbbı uzmanı hekim veya yoksa başka bir uzman hekim tarafından düzenlenmelidir. Kürün hasta üzerindeki yararlı yada zararlı etkileri değerlendirilerek kür uygulamasında gerekli değişiklikler yapılmalıdır.

Romatizmal Hastalık Kürleri
Romatizmal hastalıklar çok geniş bir hastalık grubudur ve tanı için mutlaka deneyimli bir hekim muayenesi ve gerekirse araştırmalar yapılmalıdır. Aksi halde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Nitekim kaplıcalara gidip kötü durumda dönen hastalara da rastlamaktayız. Özellikle iltihabi romatizmal hastalıklarda uygun zamanlama çok önemlidir. Hastalığın aktif olduğu dönemlerde ve kontrolsüz kaplıca tedavisi birçok sakınca doğurabilir.

Romatizma hastalarının doktor denetimi ve sevkiyle kaplıcaya gitmeleri gerekir. Toplumdaki sıklıkları açısından yüzde 95 kadarını iltihabi olmayan romatizmal hastalıklar oluşturmaktadır. İltihabi romatizmal hastalıklar ise seyrek olmalarına karşın daha ciddi sakatlığa ve dahası hayati tehdide yol açabilirler. Romatizmal hastalıkların tedavisinde ilaçlardan fizik tedavi yöntemlerine, kaplıcalara kadar çok çeşitli tedavi biçimleri uygulanılmaktadır.


termaloteller@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi e-postaci@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi yonetmen@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi info@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi yeralma@afacan.zzn.com
Afacan Termal Oteller E-Rehberi®™  © 1997-2005 Afacan Termal Oteller E-Rehberi