Make your own free website on Tripod.com
 
Afacan Termal Oteller E-Rehberi Afacan Termal Oteller E-Rehberi Afacan Termal Oteller E-Rehberi
ülkemizin doğa hazinelerinden olan sağlık kaynağı sularla hizmet veren termal otellerin özelliklerini ve yararlanma olanaklarını tanıtan ayrıntılı rehber

Bulunduğunuz Yer : Ana Dizin > Kaplıca Suları

SİTEDE KONU ARAŞTIRMA
Bir yada bir kaç sözcük giriniz
  
Sitemizde Araştırma / Bravenet.com
Bize Dönüş
Bir çok bağlantıyı kayıt etmek yerine ya da seçtiğiniz kaynaklardan birine bağlanmak için sitemizden ayrılmadan önce "herhangi bir sayfamızı sürekli kullandığınız sitelerin arasına kayıt ederseniz" daha sonra bize geri dönmeniz veya yeniden diğer sitelere ulaşmanız kolay olacaktır.
Ücretsiz E-Posta Hizmeti
Dünyaca ünlü bir E-Posta Servisi Sunucusu'ndan sağlanan hizmet ve destekle; sitemizde konuklarımıza e-posta için sunulan ücretsiz hizmetimiz den kolayca yararlanabilirsiniz. Ayrıca web sitenizde bu hizmeti konuklarınız için kullanabilirsiniz.
Ücretsiz E-Kart Hizmeti
Bu hizmet ücretsiz olarak verilmektedir. Sitemizin e-kart arşivinde bulunan e-kartlardan seçerek dilediğiniz herkese uygun gördüğünüz içerikleri ekleyerek dilediğiniz kadar ücretsiz gönderebilir, size gönderilen e-kartları okuyabilir ve alabilirsiniz.
Düzenli Haber
Sitedeki yenilik ve sürekli gelişen içerik değişikliklerinden haberinizin olması için dağıtım listemize kayıt yaptırmanız yeterlidir. Üyelere e-posta ile ayda bir gönderilen duyurulara olan üyeliğinizi dilediğiniz zaman dağıtım listemizdeki kaydınızı sildirerek iptal edebilirsiniz.
Açık Konuk Defteri
Tüm konuklarımızın izlemesine açık olan konuk defterimiz ayrıca olumlu yada olumsuz görüşlerini yazmalarına açıktır. Burada mesajlarınızı birbirinize iletebilir, çeşitli konuda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.
KAPLICA SULARI

Türkiye; kaplıcalar açısından tam bir cennettir. Alpin-Orojenik Kuşağı olarak adlandırılan genç bir dağ zinciri ve aynı zamanda önemli bir jeotermal kuşak üzerinde bulunan ülkemiz kaynak zenginliği açısından dünyada ilk 7 ülke arasında ve dünya çapında ilk üçte yer almaktadır. Ülkemiz, sıcaklıkları 20ºC-110ºC arasında debileri ise 2 - 500 lt/sn arasında değişebilen 1.300 kadar termal (jeotermal) kaynağa ev sahipliği yapmaktadır.

Jeotermal açıdan oldukça zengin olan Türkiye, dünyada doğal kaynaklarla tedavinin güçlenen bir eğilim olmasıyla, kaplıca turizminde de tercih edilen ülkeler arasında yerini alıyor. Ülkemizde bulunan termal sular hem sıcaklıkları hem de fiziksel ve kimyasal özellikleriyle Avrupa'daki termal sulardan daha üstün nitelikler taşıyorlar. Türkiye'deki termal suların ortak özellikleri; sıcaklıklarının 20ºC üzerinde olmaları, değişik cins ve miktarda erimiş halde maden tuzlarını içermeleridir.

Kaplıcalar, özellikleri nedeniyle şifalı sular olarak da bilinen maden sularının yeryüzüne çıktığı kaynarcalar ile bunların çevresinde kurulan hamam, havuz, klinik, otel gibi tedavi ve konaklama tesislerinden oluşur. Tesisler, kaplıca suyundan banyo ve içme kürleriyle yararlanılmasına göre farklılıklar gösterir. Üç haftayı bulan banyo kürleriyle hekim denetiminde fizik tedavi yapılan hidroterapi aygıtlarıyla donatılmış kaplıcalarda daha geniş tesisler kurulur. Kaplıcalar sağlık açısından önem taşır.

Ülkemizde 300'e yakın kaplıca merkezi ya da tesisi bulunmaktadır. Ancak, Sağlık Bakanlığı’nca ruhsat verilen kaplıca tesis sayısı 2001 yılı itibariyle sadece 30 dolayındadır. Bunların çoğunda gerekli tıbbi donanım ve hekim denetimi bulunmamaktadır. Bu kaynaklardan 200'ün üzerinde termal merkez oluşturulmuştur.

Şifalı suların yeryüzüne çıktığı kaynaklara "kaynarca" adı verilmektedir. Halk arasında şifalı olan su kaynaklarına "ılıca", "kaplıca", "içmece", "çermik", "girme" benzeri değişik isimler takılmıştır. Şifalı su kaynaklarından yararlanmak için kaynarcaların çevresinde kurulan hamam ve tesislere "kaplıca" (kaplı ılıca), üzeri açık olan ve banyo yapmak üzere kullanılan şifalı sulara "ılıca" denir. Tıpta ise bu tür yararlanılan şifalı sulara "maden suları" adı verilmektedir.

Madensel içerikli sular derinlere sızan yer üstü sularının ve/veya derinlerde oluşan suların yeryüzüne çıkması ile oluşur. Bu sular yollarına çıkan mineralleri, tuzları, gazları ve radyoaktif maddeleri eriterek bünyelerine katar, bazen de ısınarak yeryüzüne çıkarlar ve 20ºC aşan sıcaklıkları ve içerdikleri maden tuzları ile şifa potansiyeli taşırlar. Bileşimlerinde ayrıca karbondioksit ve kükürtlü hidrojen gibi gazları veya radyoaktif elemanları taşırlar. Günümüzde jeolojik araştırmalarda bulunup, sondajla da yeraltındaki sıcak suları çıkartılabiliyor.

Şifalı su olarak hastalıkların tedavisinde kullanılan sular özel içerikli termomineral sulardır. Bu tür sular doğal sıcaklıkları 20ºC üzerinde olan ve litrelerinde 1 gr.'ın üzerinde çözünmüş mineral ve eşik değerler üzerinde karbondioksit, hidrojen sülfür ve radon gazlarından en az birini içeren sulardır. Özel balneolojik sular olarak tanımlanmışlardır. Termal suların şifa vericilikleri içerdikleri minerallerden kaynaklanmaktadır. İçerdikleri mineral yoğunluğuna göre tanımlanan adlar alırlar.

 

  KAPLICA SULARININ ÖZELLİKLERİ
  KAPLICA SULARININ ETKİLERİ
  KAPLICA SULARINDAN YARARLANMA

 

termaloteller@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi e-postaci@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi yonetmen@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi info@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi yeralma@afacan.zzn.com
Afacan Termal Oteller E-Rehberi®™  © 1997-2005 Afacan Termal Oteller E-Rehberi