Make your own free website on Tripod.com
 
Afacan Termal Oteller E-Rehberi Afacan Termal Oteller E-Rehberi Afacan Termal Oteller E-Rehberi
ülkemizin doğa hazinelerinden olan sağlık kaynağı sularla hizmet veren termal otellerin özelliklerini ve yararlanma olanaklarını tanıtan ayrıntılı rehber

Bulunduğunuz Yer : Ana Dizin > Kaplıca Suları > Etkileri

Bize Dönüş
Bir çok bağlantıyı kayıt etmek yerine ya da seçtiğiniz kaynaklardan birine bağlanmak için sitemizden ayrılmadan önce "herhangi bir sayfamızı sürekli kullandığınız sitelerin arasına kayıt ederseniz" daha sonra bize geri dönmeniz veya yeniden diğer sitelere ulaşmanız kolay olacaktır.
Ücretsiz E-Posta Hizmeti
Dünyaca ünlü bir E-Posta Servisi Sunucusu'ndan sağlanan hizmet ve destekle; sitemizde konuklarımıza e-posta için sunulan ücretsiz hizmetimiz den kolayca yararlanabilirsiniz. Ayrıca web sitenizde bu hizmeti konuklarınız için kullanabilirsiniz.
Ücretsiz E-Kart Hizmeti
Bu hizmet ücretsiz olarak verilmektedir. Sitemizin e-kart arşivinde bulunan e-kartlardan seçerek dilediğiniz herkese uygun gördüğünüz içerikleri ekleyerek dilediğiniz kadar ücretsiz gönderebilir, size gönderilen e-kartları okuyabilir ve alabilirsiniz.
Tanıdıklarınıza Duyurunuz
Sitemiz içeriğinin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz bütün tanıdıklarınıza yorumlarınızı katarak sitemizi duyurup tanıtabilir, onları haberdar edebilir, içeriğimize katkıda bulunmalarını, yer almalarını sağlayabilirsiniz.
Düzenli Haber
Sitedeki yenilik ve sürekli gelişen içerik değişikliklerinden haberinizin olması için dağıtım listemize kayıt yaptırmanız yeterlidir. Üyelere e-posta ile ayda bir gönderilen duyurulara olan üyeliğinizi dilediğiniz zaman dağıtım listemizdeki kaydınızı sildirerek iptal edebilirsiniz.
İzlenimleriniz
Kaplıca otellerinde tedaviniz ile ilgili fotoğraf, anı ve uyarı notlarınızı bize e-posta ile göndererek sitenin ilgili bölümlerinde izlenimlerinizi kolayca konuklarımızla paylaşabilirsiniz.
Açık Konuk Defteri
Tüm konuklarımızın izlemesine açık olan konuk defterimiz ayrıca olumlu yada olumsuz görüşlerini yazmalarına açıktır. Burada mesajlarınızı birbirinize iletebilir, çeşitli konuda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.
KAPLICA SULARININ TEDAVİ ETKİLERİ

Dünyamızın ortasından gelen, atmosferi ilk kez gören bu su gerçek kaplıca suyudur. Hastalıkları iyi eden, şifa sağlayan sulardır. Bu çok yüksek ısıdaki su buharının içinde maddelerin evrendeki bütün çeşitleri değişik oranda erimiş olarak bulunur. İşte gerçek kaplıca suyunun hastalıklara iyi gelmesinin sırrı buradadır. Çünkü, bu maddeler kaplıca suyunun içinde iyon ve kolloid biçimindedir.

Bu nedenle kaplıca suyunun içine girilince kaplıca suyu ile deri arasında bir elektrik akımı meydana gelir. Bu elektrik akımı kaplıca suyundaki yüksek enerjili bu maddeleri (miktarları çok az dahi olsa) deriden geçirerek vücudun içerisine girmesini sağlar. Kan dolaşımı ile kısa zamanda bütün vücuda yayılan bu maddeler, başta bütün salgı bezleri olmak üzere vejeratif sinir sistemini, bütün dokuları, bütün hücreleri etkiler ve bozulmuş olan organları sağlıklarına kavuşturur. Bu özelliklere kaplıca sularının biyolojik etkisi denilir.

Dünyanın çok derinliklerinden gelen, atmosferi ilk kez gören, yer altında öteki sularla karışmayan, bu nedenle özellikleri bozulmayan bir kaplıca suyu vücudun beslenme ve büyümesini, yani metabolizmasını etkiler. Başta romatizma olmak üzere pek çok hastalıkta vücudun bozulmuş olan oksido-redüksiyon ve asit-baz dengesini düzenler.

Kaplıcalar, hayatınızı alt üst eden ağrılardan kurtulmanızı sağlıyor. Kaplıca tedavilerinin ağrı kesicilerden bile daha etkili olduğunu vurgulayan uzmanlar, hiçbir sağlık sorunu olmayanların bile kaplıcalara giderek, bağışıklık sistemlerini güçlendirebileceklerini söylüyorlar.

Kürün özel etkisi; fiziksel açıdan suyun fiziksel özelliği, sıcaklığı, hidrostatik basıncı, özgül ağırlığı, buna bağlı olarak kaldırma kuvveti ve iletkenliği ile oluşur. Suyun kimyasal özelliklerine bağlı olarak oluşan özel etkinin kaynakları, sudaki mineral ve gazların türü, yoğunluğu ve vücut tarafından emilme kapasitesidir. Ayrıca kaplıcanın bulunduğu yerin iklimi, yerel radyasyon özellikleri, havanın sıcaklığı ve nem oranı, basınç, rüzgar özellikleri, elektriksel iyon yoğunluğu kürün vücut üzerindeki özel etkilerinde değişiklikler yaratır. Ayrıca maden suyunun kaynağı dolayında bulunan bitki örtüsü ve hayvan toplulukları, suyun fiziksel ve kimyasal değişime uğramasına, neden olarak özel etkileri olumlu veya olumsuz yönlendirebilir.

ŞİFALI SULARIN TEDAVİ ETKİLERİ

Demirli sular : Kanda mevcut demir oranını düzenler ve zayıflığı giderir, romatizmal hastalıklara iyi gelir.

Arsenikli sular : Bünyesel zayıflığı giderir, organizmayı güçlendirir.

İyotlu sular : Solunum yolları rahatsızlıklarına iyi gelir, kalp-dolaşım rahatsızlıkları ve göz hastalıklarını iyileştirir.

Kükürtlü sular : Romatizmal hastalıklara, deri hastalıklarına, kadın hastalıklarına, göz hastalıklarına, solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir. Banyo ve içme kürleri şeklinde tatbik edilen ve halk arasında 'acı su' diye bilinen sülfatlı sular, vücutta depolanmış yağları yakarak fazla kilodan arındırır. Böbreğin faaliyetini hızlandırarak vücuttan su ve tuzun bol miktarda boşalmasını temin eder. Ayrıca karaciğeri tenbih ederek kandaki zararlı partikülleri temizler. Karaciğer ve safra kesesi, Siroz başlangıcında, karaciğer iltihabı (Hepatit) ve safra kesesi taşlarının tedavisinden sonra yeni taş oluşumunu önlemek için kaplıca kürleri tavsiye edilmektedir. Safra kesesi tembelliğinde, safra kesesi ameliyatlarından sonra ortaya çıkan hazımsızlıkların tedavisinde maden suları çok iyi neticeler vermektedir. Karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında sodalı ve sülfatlı sular kullanılması faydalı olur.

Radonlu sular : (Gençlik suları) Tüm organizmayı uyarır, sinirsel ve bünyesel yorgunluğu giderir, romatizmal hastalıklara, kadın hastalıklarına, kalp ve kan dolaşımı rahatsızlıklarına iyi gelir ve hormonal dengesizliklerin giderilmesine yardımcı olur.

Radyumlu Sular : 10¯7 mg/lt üzerinde radyum ışınımı içeren sular. Tüm organizmayı uyarır, sinirsel ve bünyesel yorgunluğu giderir, romatizmal hastalıklara, kadın hastalıklarına, kalp ve kan dolaşımı rahatsızlıklarına iyi gelir ve hormonal dengesizliklerin giderilmesine yardımcı olur.

Çamurlu sular ve çamurlar : Kadın hastalıklarına, romatizmal hastalıklara, deri hastalıklarına, sinir ve kas yorgunluklarına iyi gelir.

KAPLICA SUYU ETKİLERİNİN OLUŞUMU :

Suyun sıcaklığı, içerdiği kimyasal maddeler, kaynak bölgesinde bulunan mikroskobik organizmalar, havadaki nem oranı, havanın sıcaklığı, atmosfer basıncı, rüzgar gibi etmenlerle oluşan kaplıcanın tedavi edici etkisi iki ana mekanizma ile açıklanmaktadır :

1- Biyokimyasal-Spesifik Etki : Su içinde bulunan erimiş mineral ve gazların deri yoluyla emilmesi sonucu vücut metabolizmasında değişikliklere sebep olmaları.

2- Termal-Nonspesifik Etki : Suyun sıcaklığı ve çevre faktörlerinin etkisi ile kan dolaşımının artması, metabolizmanın hızlanması, sinir sisteminin ve hormonal sistemlerin uyarılması.

KAPLICA SULARI İLE YAPILAN BANYONUN ETKİLERİ :

A) Özel etkiler :
1- Mekanik (fiziksel) etkiler : Kaldırma kuvveti, Hidrostatik (suyun vücut yüzeyine yaptığı) basınç, Viskozite (Su içi yapılan harekete suyun relatif direnci)
2- Termik (Sıcaklık) etkiler
3- Kimyasal (Mineral) etkiler

B) Genel etkiler : Belli aralıklarla tekrarlanan uyaranlarla organizmanın kendi güçlerinin harekete geçirilmesi temeline dayanır. Burada hem çevresel klimatik değişikliklerin ve diğer tedavilerin hemde termomineralli kaplıca suyu ve çamurlarının fiziksel, kimyasal, termik etkilerinin rolü vardır. Kaplıca tedavisinden sonraki genel etkiler; hem uzun yıllara dayalı gözlem ve deneyimlerin hem de klinik çalışmaların ortaya koyduğu gibi 6 - 12 ay sürebilmektedir.

KAPLICA SULARININ ETKİ NEDENLERİ :
Kaplıca tedavisinde etkili olan başlıca etkenler arasında şunlar belirtilebilir :
Uygulanan tedavi yöntemleri,
Ortam değişimi,
İklimsel etkenler,
Plasebo etki,
Psikolojik etkenler,
Günlük yaşantının düzenli olması,
Olumsuz çevresel etkenlerin bulunmaması,
Destek yöntemler (sağlık eğitimi, psikolojik destek, diyet düzenlenmesi, günlük yaşantının düzenlenmesi).

SUYUN FİZYOLOJİK ETKİLERİ Dolaşım sisteminde kalbe dönen kan miktarı ile akciğere dönen kan miktarı artar. Kalp daha güçlü kasılır. 33ºC-35ºC'de %30-35, 37ºC'de %80, 39ºC de %120'e kadar artar. İçine girilen suyun sıcaklığı arttıkça kalbin pompaladığı kan miktarında da artış olur. 33ºC-35ºC'de %50, 37ºC-39ºC de %70'e kadar yükselir. Sıcak suya ilk girişte kalp hızı artar. Nötral ısılarda 37ºC-39ºC de 10-35/dk kadar minimal değişiklik olur. Su sıcaklığı arttıkça ve suda kalış süresi uzadıkça TA düşer. Kalbe dönen kan miktarının artmasıyla otonom sinir sistemi devreye girer ve periferik vasküler direnci düşürerek kan basıncını regüle eder.

Her kaplıcanın özelliğine göre bir faydalanma şekli vardır. Kiminin suyunu içerken kimi ile banyo yapılır. Bir diğerinin çamur veya buharından istifade edilir.

Kaplıca suyunun içerdiği özelliklere göre çeşitli hastalıkların tedavisinde yararlanılabilmektedir :

Solunum sistemi hastalıkları :
Astma bronşiyal, kronik bronşit, allerjik üst solunum yolları hastalıkları, pnömokonyoz. İntratorasik kan hacmi artışı, göğüs kafesine etkiyen hidrostatik basınç nedeniyle FRK, VK düşer. Soluk alma kapasitesi ve sayısı artar. Solunum kasları su içinde dirence karşı egzersiz yapar, güçlenir. Astımlı hastalarda solunum fonksiyonlarını iyileştirir.
Cilt hastalıkları :
Egzama, akne, sedef hastalığı.
Deri-kas-iskelet sistemi hastalıkları :
Eklem hastalıkları, kireçlenmeler, yumuşak doku romatizmaları, bazı romatizmal hastalıklar, yaralanmalar sonrası oluşan hasarların tedavisi. Kanın büyük bölümü iç organlar yerine cilt ve kas dokusuna gider. Kas dokusunun kan akımı 2,5 kat artar. Pompalanan kanın % 50'si kas dokusuna gider. Kaslara taşınan 02 belirgin olarak artar, başta laktat olmak üzere ağrı ve yorgunluk yapan metabolik artıklar daha kolay temizlenir. Deri reseptörleri uyarısıyla refleks yoldan psikolojik gerilim, stres azalır. Ciltteki ağrı reseptörlerinin etkilenmesi sonucu ağrı eşiği yükselerek periferik antaljik etki olur. Psikolojik rahatlama da ağrı azalmasına katkıda bulunur.
Kalp dolaşım sistemi hastalıkları :
Kalp yetmezliği, dolaşım bozukluğu, hipertansiyon, arter hastalıkları.
Mide bağırsak hastalıkları :
Mide hastalıkları, şeker hastalığı (diyabet), şişmanlık (obezite), gut, karaciğer yetmezliği tedavisi.
Böbrek ve idrar yolları hastalıkları :
Kronik sistit, kronik böbrek taşları, fonksiyonel yetmezlik. Böbrek kan akımındaki ani artışa bağlı (kardiak out put artışı) ve sempatik sistemde baskılanma sonucu renal vasküler dirençte azalmaya yol açar. Böbreklerden Na atılımı 10 kat artar.İdrar miktarı yükselir, diüretik etkiye neden olur. Renin salgılanması baskılar. Aldakton miktarı % 50 düşer. Atrium (kardiak) lardaki gerilimin artması atrial natriüretik faktör salgılatır. Bu etkiler suya girişten itibaren birkaç saat sürer, 3. saatten itibaren azalır.
Kadın doğum hastalıkları :
Genital organın kronik hastalıkları, kısırlık, ameliyat sonrası hastalıklar, ağrılı ve zor adet görme, genital akıntı.
Nörolojik hastalıklar :
Omurga hastalıkları, travmatik lezyonlar, inme rehabilitasyonu.

Metabolizma hastalıkları
Metabolizmayı aktive ve regüle eder. Terleme artar.

Psikolojik
Stres azalır Yorgunluk giderilir Motivasyon ve ve canlılık sağlar.


termaloteller@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi e-postaci@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi yonetmen@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi info@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi yeralma@afacan.zzn.com
Afacan Termal Oteller E-Rehberi®™  © 1997-2005 Afacan Termal Oteller E-Rehberi