Make your own free website on Tripod.com
 
Afacan Termal Oteller E-Rehberi Afacan Termal Oteller E-Rehberi Afacan Termal Oteller E-Rehberi
ülkemizin doğa hazinelerinden olan sağlık kaynağı sularla hizmet veren termal otellerin özelliklerini ve yararlanma olanaklarını tanıtan ayrıntılı rehber

Bulunduğunuz Yer : Ana Dizin > Hastalıklar > Romatizma Hastalıkları ( 1 )

Site İçeriği ve Web Araştırma
Bir yada bir kaç sözcük giriniz
Bu SiteTüm Web
Siz de Arama Motoru Alabilirsiniz
Bize Dönüş
Bir çok bağlantıyı kayıt etmek yerine ya da seçtiğiniz kaynaklardan birine bağlanmak için sitemizden ayrılmadan önce "herhangi bir sayfamızı sürekli kullandığınız sitelerin arasına kayıt ederseniz" daha sonra bize geri dönmeniz veya yeniden diğer sitelere ulaşmanız kolay olacaktır.
Ücretsiz E-Posta Hizmeti
Dünyaca ünlü bir E-Posta Servisi Sunucusu'ndan sağlanan hizmet ve destekle; sitemizde konuklarımıza e-posta için sunulan ücretsiz hizmetimiz den kolayca yararlanabilirsiniz. Ayrıca web sitenizde bu hizmeti konuklarınız için kullanabilirsiniz.
Ücretsiz E-Kart Hizmeti
Bu hizmet ücretsiz olarak verilmektedir. Sitemizin e-kart arşivinde bulunan e-kartlardan seçerek dilediğiniz herkese uygun gördüğünüz içerikleri ekleyerek dilediğiniz kadar ücretsiz gönderebilir, size gönderilen e-kartları okuyabilir ve alabilirsiniz.
Tanıdıklarınıza Duyurunuz
Sitemiz içeriğinin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz bütün tanıdıklarınıza yorumlarınızı katarak sitemizi duyurup tanıtabilir, onları haberdar edebilir, içeriğimize katkıda bulunmalarını, yer almalarını sağlayabilirsiniz.
Düzenli Haber
Sitedeki yenilik ve sürekli gelişen içerik değişikliklerinden haberinizin olması için dağıtım listemize kayıt yaptırmanız yeterlidir. Üyelere e-posta ile ayda bir gönderilen duyurulara olan üyeliğinizi dilediğiniz zaman dağıtım listemizdeki kaydınızı sildirerek iptal edebilirsiniz.
İzlenimleriniz
Kaplıca otellerinde tedaviniz ile ilgili fotoğraf, anı ve uyarı notlarınızı bize e-posta ile göndererek sitenin ilgili bölümlerinde izlenimlerinizi kolayca konuklarımızla paylaşabilirsiniz.
Açık Konuk Defteri
Tüm konuklarımızın izlemesine açık olan konuk defterimiz ayrıca olumlu yada olumsuz görüşlerini yazmalarına açıktır. Burada mesajlarınızı birbirinize iletebilir, çeşitli konuda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.
HASTALIKLAR

Bağırsak Hastalıkları  BAĞIRSAK HASTALIKLARI
Böbrek Hastalıkları  BÖBREK HASTALIKLARI
Damar Hastalıkları  DAMAR HASTALIKLARI
Damla Hastalıkları  DAMLA (GUT) HASTALIĞI
Deri Hastalıkları  DERİ HASTALIKLARI
Felç Hastalığı  FELÇ HASTALIKLARI
İdrar Yolu Hastalıkları  İDRAR YOLU HASTALIKLARI
Kadın Hastalıkları  KADIN HASTALIKLARI
Kalp Hastalıkları  KALP HASTALIKLARI

Karaciğer Hastalıkları  KARACİĞER HASTALIKLARI
Kemik Hastalıkları  KEMİK HASTALIKLARI
Mide Hastalıkları  MİDE HASTALIKLARI
Safra Kesesi Hastalıkları  SAFRA KESESİ HASTALIKLARI
Sedef Hastalıkları  SEDEF HASTALIĞI
Sinir Hastalıkları  SİNİR HASTALIKLARI
Solunum Hastalıkları  SOLUNUM HASTALIKLARI
Şeker Hastalığı  ŞEKER HASTALIĞI
Şişmanlık  ŞİŞMANLIK

ROMATİZMA HASTALIKLARI TEDAVİSİ

İnsanların yaklaşık % 25’i bu hastalıktan yakınırlar ve termal su özellikleri uygun olan kaplıcalar romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir. Toplumdaki sıklıkları açısından yüzde 95 kadarını iltihabi olmayan romatizmal hastalıklar oluşturur. İltihabi romatizmal hastalıklar ise seyrek olmalarına karşın daha ciddi sakatlığa ve hatta hayati tehdide yol açabilirler. Romatizmal hastalıkların tedavisinde ilaçlardan fizik tedavi yöntemlerine, kaplıcalara kadar çok çeşitli tedavi biçimleri uygulanır.

Kaplıcalar yüzyıllardır en sık kullanılan yöntemler arasında bulunmaktadır. Halen ülkemizde milyonlarca insan kaplıcalara romatizmal hastalıklarının tedavisi için gitmektedir. Kaplıcalarda uygulanan termomineral su dediğimiz sıcak mineralli sular ve çamurlar; sıcaklıkları, kaldırma kuvveti ve hidrostatik basıncı gibi mekanik ve kimyasal maddelerin yarattığı kimyasal etkileriyle romatizmal hastalıklarda ağrıyı azaltmakta, kas ve eklem dolaşımını artırmakta, fonksiyonlarında düzelme sağlamaktadır.

Bu yerel ve hızlı etkileri dışında üç-dört haftalık kürler şeklinde uygulandığında hem bu etkiler altı ay ile bir yıl arasında sürmekte hem de insanların genel durumlarında bir iyilik hali ortaya çıkmaktadır. Hızlı ve genel etkileriyle kaplıcaların romatizmal hastalıkların önlenmesi, tedavisi ve rehabilitasyonunda ciddi bir yerleri vardır.

Ülkemizde insanlar genellikle kaplıcalara kendileri karar verip giderler. Oysa romatizmal hastalıklar başta söylediğimiz gibi çok geniş bir hastalık grubudur ve tanı için mutlaka deneyimli bir hekim muayenesi ve gerekirse araştırmalar yapılmalıdır. Romatizma hastalarının sağlık sularından yararlanmaya doktor denetiminde gitmeleri gerekir. Aksi halde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Nitekim kaplıcalara gidip kötü durumda dönen hastalara da rastlamaktayız. Özellikle iltihabi romatizmal hastalıklarda uygun zamanlama çok önemlidir. Hastalığın aktif olduğu dönemlerde ve kontrolsüz kaplıca tedavisi birçok sakınca doğurabilir.

Romatizmadan muzdarip olan hastalar az mineral ihtiva eden, tuzlu ve kükürtlü, radyoaktif sulardan faydalanabilirler. Bu cins kaplıcaların adale kuvvetlendirici, iç salgı bezlerinin çalışmasını düzenleyici, kireç kaybını önleyici, iltihabı giderici ve kemik dokusunu güçlendirici tesirleri vardır. Romatizmal hastalıklarda kaplıca kürleri normal durumlarda üçer haftalıktır. Sabahları aç karnına 36ºC-38ºC sıcaklıkta yapılır. Doktor hastanın özelliğini göz önünde bulundurarak bu müddeti azaltıp çoğaltabilir.

Akut ve ateşli romatizmada, kaplıca tedavisi uygulanmaz. Kronik romatizmada ise; tuzlu, karbonatlı, sülfatlı, kükürtlü, radio-aktiviteli ve çamurlu sulardan faydalanılır.

İltihaplı Romatizma (Artrit) : Ateş, mafsallarda ağrı, şişlik, kızarıklık ve hareket güçlüğü, halsizlik, iştahsızlık şeklinde kendisini belli eder. Kalbi ve sinir sistemini etkileyen çocuklarda ve yetişkinlerde görülen bir hastalıktır. Ateşli ve sükunetli devreleri vardır. Ateşli devrede kaplıca tedavisi yerine yatakta istirahat ve ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi müsbet netice verip hasta ateşli devreyi atlattıktan sonra kaplıca destekleyici bir tedavi olarak tavsiye edilebilir. Bu durumda kaplıcanın şu faydaları görülecektir :
Mafsallardaki ağrılar azalır.
Ateş ve nabız normale döner.
Halsizlik ve iştahsızlık sona erer, hasta kendisini daha zinde hisseder.
Kansızlık ve kanda görülen romatizmal bulgular ortadan kalkar.
Yeni nöbetler engellenmiş olur.

Romatizma (Artrit) : Ateş, mafsallarda ağrı, şişlik, kızarıklık ve hareket güçlüğü, halsizlik, iştahsızlık şeklinde kendisini belli eder. Kalbi ve sinir sistemini etkileyen; çocuklarda ve yetişkinlerde görülen bir hastalıktır. Ateşli ve sükunetli devreleri vardır. Ateşli devrede kaplıca tedavisi yerine yatakta istirahat ve ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi müsbet netice verip hasta ateşli devreyi atlattıktan sonra kaplıca destekleyici bir tedavi olarak tavsiye edilebilir. Bu durumda kaplıcanın şu faydaları görülecektir: Mafsallardaki ağrılar azalır. Ateş ve nabız normale döner. Halsizlik ve iştahsızlık sona erer; hasta kendisini daha zinde hisseder. Kansızlık ve kanda görülen romatizmal bulgular ortadan kalkar. Yeni nöbetler engellenmiş olur.

Yaşlılık Romatizması (Osteoartrit) : Genellikle elli yaşın üzerindeki erkeklerde görülür. Geçmişte hastalanmış veya kaza geçirmiş eklemleri tutar. Eklemler şişer ve hareket sırasında çok ağrı verir. Parmak kemiklerinin uç eklemlerine yakın yerlerde kemik büyümesi görülebilir. Ağırlık taşıyan eklemler, hareket sırasında gıcırtılı bir ses çıkarır. Hastalık ilerlemiş ise; istirahat, fizikoterapi ve ortopedik müdahaleden sonra ancak kaplıca tedavisi uygulanabilir.

Bir Hastalık Sonrasında Ortaya Çıkan Romatizma (Romatoit Artrit) : Genellikle, yirmi-kırk yaş arası kadınlarda görülür. Sebebi tam bilinmemekle beraber, iltihabi bir kadın hastalığından sonra ortaya çıktığı için bir çeşit bağışıklık reaksiyonu olduğu sanılmaktadır. El ve ayakların ufak eklemlerinde, altçene kemiğinin kafatasına birleştiği yerde, köprücük ve göğüs kemiği eklemlerinde ağrı ile birlikte şişlikler görülür. Hastalığın ilerlemesini beklemeden bir doktora müracaat edilirse, kaplıca tedavisi çok iyi neticeler verecektir.

Doku Harabiyeti ile Neticelenen Romatizmalar (Fibrozit) : Mafsal ağrıları ve tutuklukları ile birlikte erkeklerde damar sertliği, kadınlarda şişmanlama eğilimi görülür. Eklem yerlerindeki bağ doku iltihaplanma sonucu yıkıma uğrar ve tutukluklara sebep olur. İlerlemesi halinde hastada iştahsızlık, hareketsizlik ve beslenme bozuklukları görülür. Zaman zaman vücut ateşinde yükselmeler olur. Kaplıca tedavisinin iyi neticeler verdiği gözlenmiştir.

Ameliyat Sonrası Ortaya çıkan Eklem Tutuklukları : Çeşitli iş kazaları sırasında, hareket sistemlerinde meydana gelen kırık, çıkık ve ezilmelerin bazan ameliyatla tedavisi gerekmektedir. Ameliyat sonrasında cerrahi müdahale gören eklem yerlerinde ağrılar ortaya çıkabilir. Bu ağrılar için de kaplıca tedavisi çok iyi neticeler vermektedir.

Uyarı : Kemik tümörü olduğu teşhis edilen hastalar kesinlikle kaplıcaya gidemezler. Ayrıca, romatizma ile ilgisi olmayan, mikrobik kemik ve mafsal hastalıklarında da kaplıca tedavisi uygulanmamalıdır.

Romatizmadan muzdarip olan hastalar az mineral ihtiva eden, tuzlu ve kükürtlü, radyoaktif sulardan faydalanabilirler. Bu cins kaplıcaların adale kuvvetlendirici, iç salgı bezlerinin çalışmasını düzenleyici, kireç kaybını önleyici, iltihabı giderici ve kemik dokusunu güçlendirici etkileri vardır.

Yaşlılarda özellikle bazı konulara dikkat edilmesi gerekiyor. Yaşlılardaki bir takım komplitif sorunların gözönünde tutulması gerekiyor. Yaşlılarda vücudun yanıt verebilme yeteneğinin gözönünde tutulması gerekiyor. Kemik kırılganlığının fazla olması gibi. Yani bir dizi faktörün yaşlılardaki kaplıca tedavisinde gözönünde tutulması gerekiyor.

Uyarı : Her kaplıcanın özelliğine göre bir faydalanma biçimi vardır. Kiminin suyu içilirken kimi ile banyo yapılır, bir diğerinin çamur veya buharından yararlanılır. Doktora danışmadan, kulaktan dolma bilgi ile kaplıcaya gitmemek gerekir. Hangi kaplıcanın hastalığınıza iyi geleceğine, ne kadar müddetle faydalanacağınıza ancak doktor karar vermelidir. Günde kaç defa, ne zaman ve ne miktarda kür uygulanacağı yine doktor tarafından tavsiye edilmiş olmalıdır.

 
YARARLANABİLECEĞİNİZ KAPLICA OTELLERİ

termaloteller@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi e-postaci@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi yonetmen@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi info@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi yeralma@afacan.zzn.com
Afacan Termal Oteller E-Rehberi®™  © 1997-2005 Afacan Termal Oteller E-Rehberi