Make your own free website on Tripod.com
 
Afacan Termal Oteller E-Rehberi Afacan Termal Oteller E-Rehberi Afacan Termal Oteller E-Rehberi
ülkemizin doğa hazinelerinden olan sağlık kaynağı sularla hizmet veren termal otellerin özelliklerini ve yararlanma olanaklarını tanıtan ayrıntılı rehber

Bulunduğunuz Yer : Ana Dizin > Hastalıklar

SİTEDE KONU ARAŞTIRMA
Bir yada bir kaç sözcük giriniz
  
Sitemizde Araştırma / Bravenet.com
Ücretsiz E-Posta Hizmeti
Dünyaca ünlü bir E-Posta Servisi Sunucusu'ndan sağlanan hizmet ve destekle; sitemizde konuklarımıza e-posta için sunulan ücretsiz hizmetimiz den kolayca yararlanabilirsiniz. Ayrıca web sitenizde bu hizmeti konuklarınız için kullanabilirsiniz.
AFACAN E-POSTA HİZMETİNE KAYIT İÇİN GİRİŞ
seçilenad@afacan.zzn.com
Adınız:
Soyadınız:
AFACAN E-POSTALARINIZA ULAŞMAK İÇİN GİRİNİZ
Kullanıcı Adı:
Şifreniz:
   Şifre İpucu
Teknik Destek   Yardım
Ücretsiz E-Kart Hizmeti
Bu hizmet ücretsiz olarak verilmektedir. Sitemizin e-kart arşivinde bulunan e-kartlardan seçerek dilediğiniz herkese uygun gördüğünüz içerikleri ekleyerek dilediğiniz kadar ücretsiz gönderebilir, size gönderilen e-kartları okuyabilir ve alabilirsiniz.
Tanıdıklarınıza Duyurunuz
Sitemiz içeriğinin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz bütün tanıdıklarınıza yorumlarınızı katarak sitemizi duyurup tanıtabilir, onları haberdar edebilir, içeriğimize katkıda bulunmalarını, yer almalarını sağlayabilirsiniz.
Düzenli Haber
Sitedeki yenilik ve sürekli gelişen içerik değişikliklerinden haberinizin olması için dağıtım listemize kayıt yaptırmanız yeterlidir. Üyelere e-posta ile ayda bir gönderilen duyurulara olan üyeliğinizi dilediğiniz zaman dağıtım listemizdeki kaydınızı sildirerek iptal edebilirsiniz.
İzlenimleriniz
Kaplıca otellerinde tedaviniz ile ilgili fotoğraf, anı ve uyarı notlarınızı bize e-posta ile göndererek sitenin ilgili bölümlerinde izlenimlerinizi kolayca konuklarımızla paylaşabilirsiniz.
Açık Konuk Defteri
Tüm konuklarımızın izlemesine açık olan konuk defterimiz ayrıca olumlu yada olumsuz görüşlerini yazmalarına açıktır. Burada mesajlarınızı birbirinize iletebilir, çeşitli konuda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.
Yeniler Aramızda
Sitemizde bulunan; kaplıca hizmeti veren oteller arasına yeni konaklama tesisleri katılmıştır.
KAPLICALARDA TEDAVİ EDİLEBİLEN HASTALIKLAR
Afacan Kaplıca Otelleri E-Rehberi

Suyu her derde deva olan kaplıca yoktur. Her biri belli bir hastalığa iyi gelen kaplıcalar vardır. Termal sağlık suları içerikleri ve bulundukları ortamlar nedeniyle hastalıklara şifa vericidirler. Her termal su kaynağı benzer yada ayrı şifa özellikleri taşır. Şifalı su olarak hastalıkların tedavisinde kullanılan sular özel içerikli termomineral sulardır. Ancak bu şifa vericilik uzman doktorların denetiminde uygulanan kürlerle verimli olabilir.

 

Bu nedenle yararlanmak için termal su seçilirken termal suyun denenmiş ve araştırılmış tedavi edici özellikleri ve tedaviyi yönlendirip denetleyen sağlık elemanlarının bulunuşu göz önüne alınarak seçim yapılmalıdır.

Sitede yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu nedenle; doktorun öngördüğü tedaviden vazgeçilerek kaplıca tedavisine yönelmek doğru değildir. Her iki tedavi ancak doktor önerisi ve denetimi ile yararlı olabilir. Kaplıca tedavisine doktor önerisi dışında gidilirse kesinlikle kaplıca alanındaki doktorun denetimi altında önerilerine uygun tedavi uygulamasına katılmak gerekir.

Kaplıcalardan olumlu sonuç alabilmek için kaplıca tedavi döneminin, hastalığın mahiyeti ve kaplıca özelliğine göre seçilmesi gerekiyor. Kaplıca tesisleri yeterli olduğu takdirde dermatozlar ve kadın rahatsızlıklarında her mevsim, diyabet, nevralji ve romatizmada yaz ayları, sinir, mide, bağırsak ve karaciğer hastalıklarında ilk ve sonbahar tedavi için en uygun dönemdir.

Tedavi süresinin kaplıca doktoru tarafından tayin edilmesi gerekmektedir. Bu süre genellikle 15 ile 45 gün arasında, ortalama 21 gündür. Kısa sürelerde tedavi etkili olmamakla birlikte uzun süreler ise hastada ruhi değişiklikler ve isteksizlikler meydana getirebilmektedir. Bu nedenle uzun süreleri gerektiren tedavilerde 2-3 aylık aralar (istirahat) gerekli olmaktadır.

İster müzmin bir rahatsızlığı olsun, isterse sağlıklı, herkesin yılda bir kez kaplıca kürü alması önerilmektedir. Hastalık durumlarında tedaviyi güçlendirmek, sağlıklı durumlarda ise bağışıklık sistemini güçlendirmek için yararlı olacaktır. En kötü durumda, iki yılda bir mutlaka gidilmeli. Altı hafta süreyle, haftada bir ya da iki kez gidilmesini ya da altı hafta sonu gibi bir programı öneriliyor. Bir dönem hep yaz aylarında gidilmiş ama kaplıcanın aslında mevsimi yok, her mevsim gidilebilir. Kaplıcalar aynı zamanda bu yaşam tarzının denendiği ve öğrenildiği yerler olabilir.

Hamileliğin ilk üç ayında önerilmemektedir. Ancak daha sonra rahatlıkla girebilirler. Burada da yine 40ºC üzerindeki sıcaklıklardan kaçınılmalıdır.

Çocuklar rahatlıkla kaplıca suyuna girebilir, hatta tedavi olabilirler. Örneğin; bugün Fransa'da özellikle saman nezlesi, astım gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarında kaplıca kürlerine gönderilen çocuklardan olumlu sonuç alındığını biliyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken iki temel konu; çocukların hiçbir şekilde yalnız bırakılmamaları ve yine 40ºC üzerindeki sıcaklıklara sokulmamalarıdır. Tedavi ya da kür için kaplıca tedavisine giden aileler, yanlarında çocuklarını da götürebilirler. Çocuklar da rahatlıkla kür uygulamalarına alınabilir. Kaplıcalar çocukları üst solunum yolu hastalıklarından korumaktadır. Yetişkinler kadar çocuklar da kaplıcaların şifalı sularından yararlanabiliyorlar.

Yaşlılıkla birlikte olan birçok kronik rahatsızlıkta, örneğin hipertansiyon, kroner kalp hastalığı, diyabet (şeker hastalığı), kronik akciğer hastalığı gibi durumlarda kaplıca kürlerinin olumlu etkileri kanıtlanmıştır. Tabii ki ileri yaşlarda yani; 75 yaş ve üzeri durumlarda kaplıca tedavisi bir uyum tedavisi olduğu için, bu kişiler bazen bu uyumda zorlanabilirler. Yaşlılar çabuk etkilenebilir, kemikleri çabuk kırılabilir durumdadır. Onlara 40ºC üzerindeki sıcaklığın uygulanmaması gerekir.

Az mineralli sular aç karnına günde üç defa ikişer bardak çok mineralli sular dört defa ikişer bardak içilmelidir.

 
HASTALIKLAR

Bağırsak Hastalıkları  BAĞIRSAK HASTALIKLARI
Böbrek Hastalıkları  BÖBREK HASTALIKLARI
Damar Hastalıkları  DAMAR HASTALIKLARI
Damla Hastalıkları  DAMLA (GUT) HASTALIĞI
Deri Hastalıkları  DERİ HASTALIKLARI
Felç Hastalığı  FELÇ HASTALIKLARI
İdrar Yolu Hastalıkları  İDRAR YOLU HASTALIKLARI
Kadın Hastalıkları  KADIN HASTALIKLARI
Kalp Hastalıkları  KALP HASTALIKLARI
Karaciğer Hastalıkları  KARACİĞER HASTALIKLARI

Kemik Hastalıkları  KEMİK HASTALIKLARI
Mide Hastalıkları  MİDE HASTALIKLARI
Romatizma Hastalıkları  ROMATİZMA HASTALIKLARI
Safra Kesesi Hastalıkları  SAFRA KESESİ HASTALIKLARI
Sedef Hastalıkları  SEDEF HASTALIĞI
Sinir Hastalıkları  SİNİR HASTALIKLARI
Solunum Hastalıkları  SOLUNUM HASTALIKLARI
Şeker Hastalığı  ŞEKER HASTALIĞI
Şişmanlık  ŞİŞMANLIK


termaloteller@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi e-postaci@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi yonetmen@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi info@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi yeralma@afacan.zzn.com
Afacan Termal Oteller E-Rehberi®™  © 1997-2005 Afacan Termal Oteller E-Rehberi