Make your own free website on Tripod.com
 
Afacan Termal Oteller E-Rehberi Afacan Termal Oteller E-Rehberi Afacan Termal Oteller E-Rehberi
ülkemizin doğa hazinelerinden olan sağlık kaynağı sularla hizmet veren termal otellerin özelliklerini ve yararlanma olanaklarını tanıtan ayrıntılı rehber

Bulunduğunuz Yer : Ana Dizin > Doktor Denetimi > Sakıncalılar

Site İçeriği ve Web Araştırma
Bir yada bir kaç sözcük giriniz
Bu SiteTüm Web
Siz de Arama Motoru Alabilirsiniz
Bize Dönüş
Bir çok bağlantıyı kayıt etmek yerine ya da seçtiğiniz kaynaklardan birine bağlanmak için sitemizden ayrılmadan önce "herhangi bir sayfamızı sürekli kullandığınız sitelerin arasına kayıt ederseniz" daha sonra bize geri dönmeniz veya yeniden diğer sitelere ulaşmanız kolay olacaktır.
Ücretsiz E-Posta Hizmeti
Dünyaca ünlü bir E-Posta Servisi Sunucusu'ndan sağlanan hizmet ve destekle; sitemizde konuklarımıza e-posta için sunulan ücretsiz hizmetimiz den kolayca yararlanabilirsiniz. Ayrıca web sitenizde bu hizmeti konuklarınız için kullanabilirsiniz.
Ücretsiz E-Kart Hizmeti
Bu hizmet ücretsiz olarak verilmektedir. Sitemizin e-kart arşivinde bulunan e-kartlardan seçerek dilediğiniz herkese uygun gördüğünüz içerikleri ekleyerek dilediğiniz kadar ücretsiz gönderebilir, size gönderilen e-kartları okuyabilir ve alabilirsiniz.
Tanıdıklarınıza Duyurunuz
Sitemiz içeriğinin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz bütün tanıdıklarınıza yorumlarınızı katarak sitemizi duyurup tanıtabilir, onları haberdar edebilir, içeriğimize katkıda bulunmalarını, yer almalarını sağlayabilirsiniz.
Düzenli Haber
Sitedeki yenilik ve sürekli gelişen içerik değişikliklerinden haberinizin olması için dağıtım listemize kayıt yaptırmanız yeterlidir. Üyelere e-posta ile ayda bir gönderilen duyurulara olan üyeliğinizi dilediğiniz zaman dağıtım listemizdeki kaydınızı sildirerek iptal edebilirsiniz.
İzlenimleriniz
Kaplıca otellerinde tedaviniz ile ilgili fotoğraf, anı ve uyarı notlarınızı bize e-posta ile göndererek sitenin ilgili bölümlerinde izlenimlerinizi kolayca konuklarımızla paylaşabilirsiniz.
Açık Konuk Defteri
Tüm konuklarımızın izlemesine açık olan konuk defterimiz ayrıca olumlu yada olumsuz görüşlerini yazmalarına açıktır. Burada mesajlarınızı birbirinize iletebilir, çeşitli konuda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.
TERMAL TEDAVİYE UYGUN GÖRÜLMEYEN HASTALIKLAR

Sağlık sularında şifa tedavilerinin yapılması da "tıbbi bir tedavi" sayılmaktadır. Bu nedenle şifalı sayılan sulardan hastaların yararlanması sırasında sakıncalı olabilen hastalıklar vardır. Bu tür hastalığı olanları termal su tedavilerinden uzak durmaları gerekmektedir. Termal sulardan yararlanma yada uzak durma doktor denetimi sonunda ortaya çıkacaktır.

Kimler Kaplıcaya Gitmemeli?
Ülkemizde kaplıca tedavisine gidenlerin büyük çoğunluğunu romatizmal şikayetleri olan hastalar oluşturuyor. Ağrılarından bir an önce kurtulmak isteyen ya da diğer tedavilerden yeterli sonuç alamayan bu hastalar, daha çok son çare olarak tıbbi yönlendirme olmadan kaplıcalara gidiyorlar. Sonuçta herhangi bir doktor kontrolü ve tavsiyesi olmadan kaplıcaya gelen hastalar, genellikle de kaplıcalarda uzman doktor bulunmadığından o kaplıcada yüzyıllardır uygulanan yöntemle tedavi olmaya çalışıyorlar. Oysa, her kaplıca suyunun ayrı bir tedavi özelliği bulunur. Bunlardan yararlanma teknikleri de farklıdır.

Kaplıca tedavisi altta yatan bir olayı şiddetlendirebilir. Dolayısıyla eğer vücudta bir infeksiyon, bir ateşli durum söz konusuysa hiçbir biçimde baş vurmamak gerekiyor. Kaplıca tedavisi vücuttaki organlarda yanıt oluşturan bir tedavidir. Organlara göndereceği uyarılar türlü organ yetersizliklerinde zararlı olabilir. Aşağıdaki hastalıklar kendisinde mevcut olan kişilere uzmanlarca şifalı sular ve kaplıcalar önerilmemekte, sakıncalı bulmaktadır.

Kalp krizi, yakın zamanda kalp anjini-spazmı geçirenler ve/veya kalp operasyonu geçirenler,
Koroner arter hastalıkları,
İltihabı ve/veya tıkayıcı damar hastalıkları,
Oynak hipertansiyonu veya kan basıncı sürekli sistolik 150 mmHg üzerinde seyreden hastalar ile aşırı yüksek veya düşük tansiyonu olanlar,
Derin anemi (kansızlık) ve genel durum bozukluğu,
Vaskülit (damar iltihapları),
Yaygın varisler,
Yüksek risk faktörüne sahip serebrovasküler hastalığa bağlı yarım felçli hastalar,
Akut tromboflebit,
Epilepsi (Sara Hastalığı) ve benzeri nöbet geçiren hastalar,
Akut yada kronik üriner, bilier ve istestinal tıkanmalar,
Safra yolları ve barsak tıkanıklıkları,
Açık yaralar (6-12 aydan yeni, antikoagülan kullanan),
Ameliyat geçirmiş ve henüz yarası kapanmamış olanlar,
Ateşli hastalıklara tutulanlar,
Kanamalı hastalıkları olanlar,
Kanserliler,
Kontrol altına alınmamış ve insüline bağımlı şeker hastalığı,
Akciğer tüberkülozuna tutulmuş olanlar,
Hamile ve lohusa kadınlar, adet dönemleri
Sirozlular,
Akıl hastaları ve ağır psikolojik problemleri olan hastalar,
Astım hastaları,
İleri yaşta ve düşkün hastalar,
Aşırı şişman hastalar,
Kadınlarda menstrüasyon dönemleri,
Herhangi bir iç organın infeksiyöz hastalığı (sarılık, plörezi, nefrit vb.),
Hastalıkların akut (alevlenme) dönemleri,
Kalp, böbrek, karaciğer gibi organ yetmezlikleri

Sakınca Uyarıları
Kalp hastalığı olanların çok sıcak ve çok soğuk sulardan uzak durması gerekir. Kaplıcaya giden kalp hastaları ilaçlarını kullanmaya devam etmeliler. Hasta kaplıcaya girerken yavaş yavaş vücudunu alıştırmalıdır. Direkt girilen sıcak veya soğuk su zararlı bir etki yaratır. Kalp yetersizliğinden muzdarip olan hastalar ancak doktor kontrolünde kaplıcadan faydalanmalıdırlar.
İlerlemiş siroz ve hepatit hastalıklarında kaplıcaya gidilmemelidir. Kanama ve akıntıyı artıracağından tehlikeli sonuçlar doğurması kuvvetle muhtemeldir.
Kemik tümörü olduğu teşhis edilen hastalar kesinlikle kaplıcaya gidemezler.
Ayrıca romatizma ile ilgisi olmayan mikrobik kemik ve mafsal hastalıklarında da kaplıca tedavisi uygulanmamalıdır.


termaloteller@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi e-postaci@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi yonetmen@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi info@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi yeralma@afacan.zzn.com
Afacan Termal Oteller E-Rehberi®™  © 1997-2005 Afacan Termal Oteller E-Rehberi