Make your own free website on Tripod.com
 
Afacan Termal Oteller E-Rehberi Afacan Termal Oteller E-Rehberi Afacan Termal Oteller E-Rehberi
ülkemizin doğa hazinelerinden olan sağlık kaynağı sularla hizmet veren termal otellerin özelliklerini ve yararlanma olanaklarını tanıtan ayrıntılı rehber

Bulunduğunuz Yer : Ana Dizin > Doktor Denetimi > Kür Denetimi

Site İçeriği ve Web Araştırma
Bir yada bir kaç sözcük giriniz
Bu SiteTüm Web
Siz de Arama Motoru Alabilirsiniz
Bize Dönüş
Bir çok bağlantıyı kayıt etmek yerine ya da seçtiğiniz kaynaklardan birine bağlanmak için sitemizden ayrılmadan önce "herhangi bir sayfamızı sürekli kullandığınız sitelerin arasına kayıt ederseniz" daha sonra bize geri dönmeniz veya yeniden diğer sitelere ulaşmanız kolay olacaktır.
Ücretsiz E-Posta Hizmeti
Dünyaca ünlü bir E-Posta Servisi Sunucusu'ndan sağlanan hizmet ve destekle; sitemizde konuklarımıza e-posta için sunulan ücretsiz hizmetimiz den kolayca yararlanabilirsiniz. Ayrıca web sitenizde bu hizmeti konuklarınız için kullanabilirsiniz.
Ücretsiz E-Kart Hizmeti
Bu hizmet ücretsiz olarak verilmektedir. Sitemizin e-kart arşivinde bulunan e-kartlardan seçerek dilediğiniz herkese uygun gördüğünüz içerikleri ekleyerek dilediğiniz kadar ücretsiz gönderebilir, size gönderilen e-kartları okuyabilir ve alabilirsiniz.
Tanıdıklarınıza Duyurunuz
Sitemiz içeriğinin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz bütün tanıdıklarınıza yorumlarınızı katarak sitemizi duyurup tanıtabilir, onları haberdar edebilir, içeriğimize katkıda bulunmalarını, yer almalarını sağlayabilirsiniz.
Düzenli Haber
Sitedeki yenilik ve sürekli gelişen içerik değişikliklerinden haberinizin olması için dağıtım listemize kayıt yaptırmanız yeterlidir. Üyelere e-posta ile ayda bir gönderilen duyurulara olan üyeliğinizi dilediğiniz zaman dağıtım listemizdeki kaydınızı sildirerek iptal edebilirsiniz.
İzlenimleriniz
Kaplıca otellerinde tedaviniz ile ilgili fotoğraf, anı ve uyarı notlarınızı bize e-posta ile göndererek sitenin ilgili bölümlerinde izlenimlerinizi kolayca konuklarımızla paylaşabilirsiniz.
Açık Konuk Defteri
Tüm konuklarımızın izlemesine açık olan konuk defterimiz ayrıca olumlu yada olumsuz görüşlerini yazmalarına açıktır. Burada mesajlarınızı birbirinize iletebilir, çeşitli konuda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.
KÜR SIRASINDA DOKTOR DENETİMİ

Kaplıcaya varınca doktor denetimi ve yönlendirmesi altında olmadan tedaviye kalkışmanın sakıncaları göz önüne alınarak bundan kaçınmalıdır. Çağdaş tıp görüşüne göre kaplıca tedavisi sırasında yaşamsal olabilecek sorunlarla karşılaşmamak için doktor tavsiyelerine uyulmalı, kaplıca tedavisi gerektiren hastalık ve devreleri iyi tanınmalı ve uygulamalar klinik kontrol altında yapılmalıdır.

Kaplıca tedavisine doğrudan başlanmadan hastalığın kesin tanısının konması için hastanın kesinlikle genel bir muayene ve denetimden geçirilmesi gerekir. Hastalığın aktivasyon derecesi, yaptığı lokal ve sistemik hasarlar doktor tarafından incelenerek değerlendirilmelidir. Hastanın sistemik-dahiliye kontrolü mutlaka yapılmalıdır. Tedavi için kür programı yapılarak hastaya uygulanmalıdır.

Kaplıcada tedavi kürü başladıktan sonra hasta tedavi boyunca gözlenmeli ve tedavinin yararlı veya zararlı etkileri özenle izlenmelidir. Kaplıca kür tedavisi mutlaka kaplıca ve kür tıbbı uzmanı hekim veya yoksa başka bir uzman hekim tarafından düzenlenmelidir. Kürün hasta üzerindeki yararlı yada zararlı etkileri değerlendirilerek kür uygulamasında gerekli değişiklikler yapılmalıdır.

Kaplıca Tedavisi Süresi
Kaplıca kür uygulaması temelde uyarı ve uyum tedavisidir. Bu yüzden belirli bir zaman aralığında gerçekleştirilmelidir. Yapılan çalışmalarda bu sürenin en az 10 gün, optimum 15 gün olduğu gösterilmiştir. Ama bazı durumlarda üç ya da dört hafta gerekebilir. Gerekli yararı sağlamak için 3 haftalık bir tedavi ve en az 21 banyo tavsiye edilmektedir. Son yapılan bir çalışma, altı hafta süreyle haftada bir gün iki banyo uygulaması ile olumlu sonuç alındığını kanıtlıyor. Dolayısıyla, değişik süre ve formlarda, fakat düzenli olarak yapılan kaplıca kürlerinden olumlu yanıt alınabilir.

Çamur Banyolarının Etkisi
Kaplıcalarda termal mineralli sulardan sonra en sık kullanılan diğer bir tedavi unsuru şifalı çamurlardır. Çamurların sudan biraz farklı termo fiziksel özellikleri vardır. Vücutta ve dokularda daha derin, daha rahat ve güçlü bir ısınma yaratırlar. Dolayısıyla, daha yüksek sıcaklıklarda uygulanabilirler. Belirli bir bölgeye, ekleme, dize veya omuza uygulanabilirler. Birçok kaplıcada şifalı su ve banyo terapisi uygulanabilir.

Banyo Tedavisi
Banyoya girmeden önce tuvalet ihtiyacını gidermiş olmak ve banyo sırasında hareketsiz durmak gerekir. Banyodan çıktıktan sonra da kurulanılmaz, havlu veya bornoza sarılınır, ılık odada 1 saat kadar yatılır. Bu süre içinde vücut terler. Sonra giyinilir ve 1 saat kadar daha aynı odada kalınır.

Birinci banyo; kahvaltıdan önce aç karnına veya kahvaltıdan 1 saat sonra, ikinci banyo; akşam yemeğinden 2 saat önce alınırsa azami derece fayda sağlanır. Banyoda kalma süresi olarak ilk gün 10 dakika, sonrakilerde ise, hastanın bünyesine ve hastalığa göre, 12-20 dakika arasında olmalıdır.

İçme Tedavisi
Kronik hastalıklarda tavsiye edilir. Süresi 3-6 hafta olmalıdır. Birinci gün; aç karnına bir defada 6 su bardağı (1.5 litre), ondan sonraki günler; sabah, öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce ikişer su bardağı içilir.


termaloteller@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi e-postaci@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi yonetmen@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi info@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi yeralma@afacan.zzn.com
Afacan Termal Oteller E-Rehberi®™  © 1997-2005 Afacan Termal Oteller E-Rehberi