Make your own free website on Tripod.com
 
Afacan Termal Oteller E-Rehberi Afacan Termal Oteller E-Rehberi Afacan Termal Oteller E-Rehberi
ülkemizin doğa hazinelerinden olan sağlık kaynağı sularla hizmet veren termal otellerin özelliklerini ve yararlanma olanaklarını tanıtan ayrıntılı rehber

Bulunduğunuz Yer : Ana Dizin > Doktor Denetimi

SİTEDE KONU ARAŞTIRMA
Bir yada bir kaç sözcük giriniz
  
Sitemizde Araştırma / Bravenet.com
Bize Dönüş
Bir çok bağlantıyı kayıt etmek yerine ya da seçtiğiniz kaynaklardan birine bağlanmak için sitemizden ayrılmadan önce "herhangi bir sayfamızı sürekli kullandığınız sitelerin arasına kayıt ederseniz" daha sonra bize geri dönmeniz veya yeniden diğer sitelere ulaşmanız kolay olacaktır.
Ücretsiz E-Posta Hizmeti
Dünyaca ünlü bir E-Posta Servisi Sunucusu'ndan sağlanan hizmet ve destekle; sitemizde konuklarımıza e-posta için sunulan ücretsiz hizmetimiz den kolayca yararlanabilirsiniz. Ayrıca web sitenizde bu hizmeti konuklarınız için kullanabilirsiniz.
Ücretsiz E-Kart Hizmeti
Bu hizmet ücretsiz olarak verilmektedir. Sitemizin e-kart arşivinde bulunan e-kartlardan seçerek dilediğiniz herkese uygun gördüğünüz içerikleri ekleyerek dilediğiniz kadar ücretsiz gönderebilir, size gönderilen e-kartları okuyabilir ve alabilirsiniz.
Tanıdıklarınıza Duyurunuz
Sitemiz içeriğinin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz bütün tanıdıklarınıza yorumlarınızı katarak sitemizi duyurup tanıtabilir, onları haberdar edebilir, içeriğimize katkıda bulunmalarını, yer almalarını sağlayabilirsiniz.
Açık Konuk Defteri
Tüm konuklarımızın izlemesine açık olan konuk defterimiz ayrıca olumlu yada olumsuz görüşlerini yazmalarına açıktır. Burada mesajlarınızı birbirinize iletebilir, çeşitli konuda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.
DOKTOR DENETİMİ

Ilıcalar ve kaplıcalar yüzyıllardır en sık kullanılan tedavi yöntemleri arasında bulunmaktadır. Tıbbi nitelikleri ile kaplıca olgusu ayrı bir bilimsel uğraş alanıdır. Kaplıca tıbbı ayrı bir tıp disiplinidir ve ayrı bir uzmanlık dalı olarak özen gerektirmektedir. Bu anlamda kaplıca tedavisi ya da balneoterapi (banyo tedavisi) almak isteyen hastaların mutlaka bir Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji uzmanına baş vurup danışması gerekmektedir.

Romatizmal hastalıklar çok geniş bir hastalık grubudur ve tanı için mutlaka deneyimli bir hekim muayenesi ve gerekirse araştırmalar yapılmalıdır. Aksi halde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Nitekim kaplıcalara gidip kötü durumda dönen hastalara da rastlamaktayız. Toplumdaki sıklıkları açısından yüzde 95 kadarını iltihabi olmayan romatizmal hastalıklar oluşturmaktadır.İltihabi romatizmal hastalıklar ise seyrek olmalarına karşın daha ciddi sakatlığa ve dahası hayati tehdide yol açabilirler. Özellikle iltihabi romatizmal hastalıklarda uygun zamanlama çok önemlidir. Hastalığın aktif olduğu dönemlerde ve kontrolsüz kaplıca tedavisi birçok sakınca doğurabilir. Romatizmal hastalıkların tedavisinde ilaçlardan fizik tedavi yöntemlerine, kaplıcalara kadar çok çeşitli tedavi biçimleri uygulanılmaktadır.

Kaplıcalarda uygulanan termomineral su dediğimiz sıcak mineralli sular ve çamurlar; sıcaklıkları, kaldırma kuvveti ve hidrostatik basıncı gibi mekanik ve kimyasal maddelerin yarattığı kimyasal etkileriyle romatizmal hastalıklarda ağrıyı azaltmakta, kas ve eklem dolaşımını artırmakta, fonksiyonlarında düzelme sağlamaktadır. Bu yerel ve hızlı etkileri dışında üç-dört haftalık kürler şeklinde uygulandığında hem bu etkiler altı ay ile bir yıl arasında sürmekte hem de insanların genel durumlarında bir iyilik hali ortaya çıkmaktadır. Hızlı ve genel etkileriyle kaplıcaların romatizmal hastalıkların önlenmesi, tedavisi ve rehabilitasyonunda ciddi bir yerleri vardır.

Doktor tarafından önerilmemişse ve kaplıcada doktor denetimi yoksa kaplıca tedavisi yapılmamalıdır. Ancak, halkımız geleneksel olarak böylesi bir tedavi yöntemine yaygın olarak başvurmaktadır. Hiç olmazsa hangi durumlarda bu tedavinin uygulanması gerektiği, hangi durumlarda uygulanırsa zararlı olabileceğinin bilinmesinde yarar vardır. Hastalığın kesin tanısı konulmalıdır, Hastalığın aktivasyon derecesi, yaptığı lokal ve sistemik hasarlar değerlendirilmelidir. Hastanın sistemik-dahiliye kontrolü mutlaka yapılmalıdır. Hasta kaplıca kürü esnasında izlenmeli, yararlı ve zararlı etkiler gözlenmelidir.

Bilinçli davranılmadan ve gerekli bilgiler edinilmeden kaplıcalardan yarar beklenmemelidir. Tedavi amacıyla kaplıcalara gitmeden önce doktara muayene olup teşhise uygun kaplıca tedavisinin varlığı öğrenilmeden yola çıkılmamalı ve kaplıca tedavisine ön yargılı olarak kalkışılmamalıdır. Kaplıca seçerken teşhis edilmiş hastalığa uygun su özelliklerinin bulunmasına, doktorun bu tür tedaviyi uygun bulmasına ve denetim altında tedavi kürlerinin yapılmasına özen gösterilmelidir. Bu nedenle kaplıcalara önceden danışılarak verilen bilgiler özenle incelenmeli ve konmuş teşhise uygun tedavi sağlayabileni seçilmelidir.

 

  SEVK ÖNCESİ DOKTOR DENETİMİ
  KÜR SIRASINDA DOKTOR DENETİMİ
  KÜR SIRASINDA KRİZ GEÇİRME
  TEDAVİSİ SAKINCALI HASTALAR

 

termaloteller@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi e-postaci@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi yonetmen@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi info@afacan.zzn.com Afacan Termal Oteller E-Rehberi yeralma@afacan.zzn.com
Afacan Termal Oteller E-Rehberi®™  © 1997-2005 Afacan Termal Oteller E-Rehberi